• Kenwood Train Depot

Acknowledgments

Board of Supervisors

  • Mike Cale and Valerie Brown, 1st District
  • Mike Kerns, 2nd District
  • Tim Smith, 3rd District
  • Paul Kelley, 4th District
  • Mike Reilly, 5th District

Planning Commission

  • Charlie Cooke, Dick Fogg, 1st District
  • Don Bennett, Marcel Feibusch, 2nd District
  • Nadin Sponamore, Lee Van Geisen, Jeff Civian, 3rd District
  • Pam Alberigi, Dennis Murphy, 4th District
  • Rue Furch, Allen Siegle, 5th District

General Plan Citizen's Advisory Committee

  • Tamara Boultbee, Dick Fogg (Co-chair), Vickie Mulas, 1st District
  • Don Marquardt (Co-Chair), Andy Rodgers, Rick Savel, 2nd District
  • Stephen Butler, Donna Mazzucchi (Co-Chair), Dick Osborn Rand Dericco, Craig Harrington, Tony Korman, 4th District
  • Dan Fein, Gayle Goldstone, Caryl Hart (Alternate: Bob Marshall), 5th District

Permit Sonoma Staff Team

  • Chris Arnold, Pete Parkinson, Directors
  • Pete Parkinson, Jennifer Barrett, Deputy Directors
  • Greg Carr, Comprehensive Planning Manager
  • Scott Briggs, Environmental Review Manager

Comprehensive Planning Staff

Richard Rogers, Bob Gaiser, Paul Korry, Angus Latta, Denise Peter, Lisa Posternak, Jane Riley, David Schiltgen, Cate Braschi, Bret McNulty, Sue Waxman, Susan Dahl, Gary Helfrich, Yolanda Solano, Pat Stoddard, Carol Thomas, and Amy Wingfield.

Information Services Staff

David Walsh, Steve Mason, Darcy Reinier, Julie Lopez, Shelley Bianchi-Williamson, Noah Najarian, Jason Harshman

Other Permit Sonoma Technical Support

Jack Rosevear, Eric Mays, Nancy Lingafeldt, Jon Tracy

Website and Document Production

David Walsh

Photography

Bob Gaiser, Richard Rogers, Anya Everett, David Hardy, Gary Helfrich, Jane Riley, Reg Cullen, Iveta Moore

County Counsel's Office

David Hurst, Linda Schiltgen, Jill Golis, Sue Gallagher, Sally McGough, Greg Dion, Jennifer Klein

County Technical Team

  • County Administrator's Office, Steve Sharpe, Gayle Goldberg, Peter Rumble
  • Sonoma County Water Agency,Jay Jasperse, Bill Keene
  • Emergency Services, Vern Losh, Sandi Covall-Alves
  • Transportation and Public Works, Dave Knight, Phil Demery, David Wallace, Davd Robertson, John Kottage, Bryan Albee, Susan Klassen, Jon Stout, John Maitland,
  • Agricultural Commissioner, John Westoby, Lisa Correia, Mike Smith, Gail Davis
  • Agricultural Preservation and Open Space District, Andrea MacKenzie, Maria Cipriani, Mike Hansen
  • Community Development Commission, Janie Walsh, Kathleen Kane, Tino Vera, Charlie McGowan
  • Information Systems, Paul Buzanski, Tim Pudoff, Ray Tischler, Michelle Mestrovich

Consultants

Planning

Rod Jeung, EIP Assoc., Walter Keiser, EPS

Environmental Impact Report

Bob Berman, Nichols Berman, Steve Colman, Dowling Associates, Dan Ballanti, Dan Ballanti & Associates, Jim Buntin, Brown-Buntin Associates, Jim Martin, Environmental Collaborative

Facilitation

Rick Brown, Babs Kavanaugh, Liz Cornish, Michael, Wright, Results Group

Contact Information

Contact Planning by Phone
Monday – Friday
10:00 AM – 12:00 PM
1:00 PM – 3:00 PM
Address
2550 Ventura Avenue
Santa Rosa, CA 95403
38.465074, -122.723705